Serin Serin: Çilekli Donmuş Yoğurt

Uzun zamandır yazmak istiyordum ama vakit olmuyordu demeyeceğim. Yazmak istedim ama yazamadım çünkü yaptığım tarif kayboldu. Bildiğiniz yok. Evin altını üstüne getirdim. Bulamadım. Zaten bölük pörçük bir saman kağıdı üzerine yazmıştım. Yaptığım değişiklikleri de üzerine yazıp çizmiştim. Sanıyorum bu, onu daha yıpranmış ve önemsiz bir hale getirdi, böylece kendini ansızın çöpte buldu. Hepimizin başına gelebilir.

Hal böyle olunca uzaklaştım buradan. Ben yazmayınca siz de uzaklaştınız. Anlıyorum. Artık geri gelme vakti. Hem de muhtemelen çoğunuzun yapamayacağı bir tarifle.

İki yılı aşkın bir zamandır Kitchenaid kullanıyorum. Aslına bakarsanız basit bir mutfak aleti. Ama aslına bakmayın. Çok faydalı. Mutfaktaki bütün güç ve zaman gerektiren çırpma karıştırma işlerini o yapıyor. Bu yaz başında onunla ilişkimizi geliştirmek istedim ve dondurma yapımı için kullanılan aparatını satın aldım. Yani sözün özü, az sonra anlatacağım çilekli donmuş yoğurdu da bu aparatıyla birlikte kadim dostum Kitchenaid yaptı. Eğer sizde yoksa, yine de yapabilirsiniz ama onun yaptığı kıvamı yakalabilir misiniz bilemiyorum. Yine de tarif oldukça basit olduğundan denemeye değer.

Yoğurdu çok severim ve sıkça tüketirim. Soğuk ve dondurmamsı hali de hoşuma gidiyor. Mesela, sinemaya gittiğimde bilet parası kadar para verip yemek hobilerim arasındadır. Bu yüzden böyle bir tarife yönelmem gayet normal. David Lebovitz’in The Perfect Scoop adlı kitabından bir tarif buldum. Benim bulduğum tarifte yaban mersini ve vişne likörü kullanılıyordu. Yaban mersinini çileğe dönüştürdüm. Likörü çıkarıp şekeri azalttım. Süzme yoğurt ekleyerek tarifi yeniden yazdım. Oldu.

Rondoya, yıkayıp kafalarını uçurduğum çilekleri, yoğurdu, süzme yoğurdu, şekeri koydum. Üzerine yarım limon sıktım. Karıştırdım. Pürüzsüz-hafif pürüzlü bir kıvama geldi. Sonra buzluğa koyup biraz serinlettim. Ardından, önceden en düşük hızda çalıştırmaya başladığım dondurma haznesine boşalttım. Yaklaşık yarım saat sonra dondurma kıvamına geldi. Böyle olunca, bir kaba alıp buzluğa koydum. Bir süre sonra daha da sert bir yapıya büründü ve artık tamamen hazırdı.

Makinanız yoksa rondo aşamasından sonra sıvıya yakın kıvama gelen karışımı bir kaba alın ve buzluğa atın. Her yarım saatte bir çıkarıp karıştırarak alt üst edin. Karışım dondurma kıvamına gelene kadar buna devam etmelisiniz. Ne kadar sürer ve kıvamı benim makinayla yaptığıma benzer mi bilmiyorum ama nasıl olursa olsun lezzetli ve ferah bir çilekli yoğurdunuz olacağı kesin.

Olmazsa Olmaz:

Donmuş Çilekli Yoğurt; 360gr süzme yoğurt, 140gr normal yoğurt, 340gr çilek, 120gr şeker, yarım limonun suyu.

Check Also

Kış Çorbası: Rosto Balkabağı

Kış ayları geldi. Uzun zamandır rengini unutturan balkabağı yeniden ortaya çıktı. Rengini diyorum çünkü çekirdekleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir