Ayrılmaz İkili: Taze Otlu, Hardallı Patates Salatası ile Tavuk Schnitzel

Bazı yemeklerde tamamlayıcılar ana yemeğin önüne geçiyor. Bence bunun en güçlü örneği Tavuk Schnitzel. Tek başına yemeniz mümkün değil. Zaten alt tarafı panelenmiş tavuk göğsü. Patates kızartmasıyla da hiç olmaz. Bu kez çok kuru bir tabak olur. Bu yüzden tavuğun en iyi dengeleyicisi patates salatası. Hatta itici gücü. Ben geriye dönüp baktığımda yediğim en iyi Tavuk Schnitzel’in bir hastanede servis edildiğini hatırlıyorum. Hem çok küçüktüm, hem de patates salatası müthiş gelmişti o zamanlar. Şimdi bir restorana gittiğimde çok zorda kalmadıkça bu ikiliyi tercih etmem. Çünkü bence bir restoran yemeği olmamalı Tavuk Schnitzel. Bu tür yemekler yapılacaksa evde yapılmalı.

Geçenlerde canım patates salatası istediğinden Tavuk Schnitzel yapayım dedim. Bol otlu ve hardallı bir patates salatası. Bunun için elbette patatese ihtiyaç var. Ben taze patates tercih ettim ki kabuklarını da kullanayım. Eğer normal patates kullanacaksanız haşlandıktan sonra tabi ki kabuklarını soymanız gerekecek. Bu arada patatesler daha çabuk haşlansın diye keserek suya atıyorsanız, patatesin nişastasını daha çabuk bırakmasına ve daha yapışık bir hal almasına neden oluyorsunuz. Bu da formu ve lezzeti olumsuz etkiliyor. Yapmayın. Bırakın daha uzun süre haşlansınlar.

Soğuyan patatesleri küp küp de kesebilirsiniz tamamen de ezebilirsiniz. Ya da ikisinin arasında bir yerde durabilirsiniz ki benim tercihim bu yönde. Ne püre ne de tane tane, ikisinin arası. Bol otlu yapmak istediğim için yarımşar demet maydanoz, dereotu ve taze soğana ihtiyacım oldu. Hepsini ince şekilde kesiyoruz ama çok da ince olmasına gerek yok. Kendilerini hissettirsinler istiyorum. Bir de hem biraz salataya renk versin hem de farklı bir soluk getirsin diye ocağın üzerinde közlediğim iki kırmızı biberi de jülyen şekilde keserek eklesem nasıl olur diye düşündüm. Fena olmadı bence. Siz de eklemek isterseniz kırmızı biber de almak gerekecek.

Patates salatasının en önemli noktası sosu. Daha önce Ceasar Sos yaparken tarifini verdiğim mayonezle başlıyoruz. Evde yapamam hazır kullanırım derseniz de bir şey diyemem. Seçim sizin. 1 yemek kaşığı kadar mayoneze, 2 yemek kaşığı kadar orta acılıkta hardal ile 1 yemek kaşığı kadar taneli hardalı ekliyoruz. Biraz harmanladıktan sonra yavaşça zeytinyağı ekleyerek çırpıyoruz. Burada yağın ölçüsünü vermiyorum çünkü siz ekledikçe sos kıvam almaya başlayacak ve kremamsı bir kıvam alması yeterli. Sonra yaklaşık 1 limonun suyunu sosa ekleyerek ihtiyacımız olan asiditeyi veriyoruz. En son 2 tutam tuz ekleyerek sosu bitiriyoruz. Bu kadar. E öyleyse geriye sadece birleştirmek kalıyor. Patatesleri, taze otları, közlenmiş kırmızı biberi sosla karıştırıyoruz. Sonra buzdolabına alıyoruz ki biz tavuğu hallederken biraz soğusun.

Pane yaparken amacımız kıtır ve altın rengi bir kabuk elde etmek. Aynı anda tavuğu da fazla pişirip kurutmamamız lazım. Normalde pane yapmak için galeta unu kullanılır. Siz yine de onu kullanabilirsiniz ama eğer bulabilirseniz Panko kullanın. Panko da aslında bir çeşit ekmek kırıntısı. Özel bir yapım aşamasından geçirilen hamur, kabuk oluşturmayacak şekilde pişirildikten sonra parçalanıp kurutuluyor. Daha büyük parçalar halinde kalan Panko, daha havalı, hafif ve çıtır sonuçlar veriyor. Japon mutfağının vazgeçilmezi buralarda da müthiş bir fark yaratıyor. Gelelim tarife. 1 yumurta, tavuğu kaplayacak kadar un ve Panko işimizi görür. Tabi ince ama aşırı derecede dövülmemiş tavuk göğsü, tatlandırmak için tuz ve kızartmak için fındık yağı gerekiyor. Farklı tür bir kızartma yağı da kullanabilirsiniz. Her ne kadar derin yağda kızartılan ürünler sağlıksızmış gibi bilinse de aslında o kadar değil. Yapılan bir araştırma kızgın yağda pişirilmiş paneli bir tavuğun, normal tavada yine yağda sote edilmiş bir tavuğa oranla daha az yağ çektiğini bulmuştu. Hatırlatayım.

Tavuğu tuzladıktan sonra una bulayıp üzerindeki fazla undan birkaç kez vurarak kurtuluyoruz. Bu katman ilk katman. Yağın tavuğun içine fazla nüfus etmesini engelleyecek. Sonra tavuğu çırptığımız yumurtaya bulayıp Panko veya galeta ununa yatırıyoruz. Böylelikle tavuk da hazır. Önceden kızdırdığımız yağa tavuğu koyuyoruz. Eğer yağı yeterince kızdırmazsanız istediğiniz sonucu asla elde edemezsiniz. Çünkü tavuk içine yağ çeker ve çıtır bir kabuk oluşmaz. Mutlaka yağın istenilen dereceye ulaştığını kontrol edin. Ya ufak bir ekmek kırıntısı atın ya tavuğun hepsini koymadan ucunu değdirin ve o fokurdamayı ve pişirmeye hazır durumu fark edin.

Tavuğu önlü arkalı pişirip altın rengini yakaladıktan sonra kenara alıyor ve daha önce hazırladığımız patates salatasıyla servis ediyoruz. Asiditeyi biraz daha arttırmak için limon da sıkabilirsiniz. O da tercihe kalmış.

Buyrun.

Olmazsa Olmaz:

Patates Salatası; 1 kg taze patates, ½ demet maydanoz, dereotu, taze soğan, 2 kırmızı biber, 1 yemek kaşığı mayonez, 2 yemek kaşığı orta acılı hardal, 1 yemek kaşığı taneli hardal, 1 limon, 2 tutam tuz, zeytinyağı.

Tavuk Schnitzel; 1-2 parça tavuk göğsü, 1 yumurta, panko veya galeta unu, un,

Pişirme; Fındık yağı.

Check Also

Kış Çorbası: Rosto Balkabağı

Kış ayları geldi. Uzun zamandır rengini unutturan balkabağı yeniden ortaya çıktı. Rengini diyorum çünkü çekirdekleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir