Yeni Yıl Tatlısı: Tiramisu

Her yeni yılda yeni umutları olur insanın. Hep yeni şeyler ister. Hep yeni şeyler bekler hayattan. Bense isterim ki yeni yıl götürmesin önceki yılların verdiklerini. Eksiltmesin. Aslında yeni yılın haberi bile yok ona böyle büyük sorumluluklar yüklediğimizin. Bir sayı sadece 2014. Ne yapabilir ki sayı haliyle tüm insanlık için. Bir şey yapılacaksa güzelleştirmek için hayatı, kendimiz yapabiliriz ancak.

Bugünün dünden bir farkı yok. Bambaşka bir insan olamayız bir anda. Ama öğrenebiliriz hala. Geliştirebiliriz kendimizi. Değiştirebiliriz bakış açımızı. Daha çok dokunabiliriz yaşama. Kendimize. Başkalarına. Belki böyle biraz daha tatlanır, biraz daha yaşanılır olur yaşadığımız dünya.

Her ne kadar biraz hüzünlü bir başlangıç yaptıysam da tatlı bir tarif yazıyorum bugün. Belki zaten yapıyorsunuzdur ama daha iyi yapın diye. Yerken beni hatırlayın diye. Çok kısa sürede, az malzemeyle, oldukça lezzetli bir Tiramisu yapıyoruz yeni yılın ilk günü.

Kremasında yumurta kullanmıyorum ben. Pişirmiyorum da. Sadece karıştırıyorum. İhtiyacım olanlar, 400gr Mascarpone peyniri, 1 paket Labne, yarım paket krema ve 100gr kadar şeker. Şeker ve kremayı mikserle çırptıktan sonra peynirleri karışıma yediriyoruz. Burada amaç homojen ve şekerin eriyip yok olduğu bir karışım yakalamak. İsterseniz birkaç damla beyaz şarap ve/veya yarım vanilya çubuğu da ekleyebilirsiniz.

Kremasını oldukça kolay bir şekilde hazırladıktan sonra hazır olarak aldığımız kedi dillerini –ki artık her yerde oldukça kolay bulunur oldu- kahveye batırıp hamurlaştırma işlemine geçiyoruz. Kahve makinanız varsa az şekerli sütlü bir filtre kahve işinizi harika şekilde görür. Tabi kahve bütün kedi dillerinin batıp çıkabileceği miktarda olmalı yani yaklaşık 5 kişilik bir kahve yapmanız gerekiyor. Eğer kahve makinası yoksa aynı miktarda sütlü Nescafe de kullanabilirsiniz. Kahveyi konyak, Baileys gibi alkollü içerikler ekleyerek zenginleştirip daha lezzetli bir Tiramisu yapmak da yine bizim elimizde. Tavsiyem Baileys.

Ben bugün vişneli yapmak istedim. Bu yüzden donmuş olarak aldığım vişnelerden kullanıyorum. Kullanmak istemezseniz de yine benzer güzellikte olacaktır ama vişnenin ekşi hali; krema ve kahvenin durağan lezzetiyle bir kontrast yarattığından bence daha etkili bir sonuç ortaya çıkıyor.

Gelelim bitirmeye. Kullanacağımız kabın –muhtemelen bir Borcam veya türevi- tabanına bir miktar krema sürdükten sonra kuru kedi dillerini kahveye çok kısa süre batırıp çıkarak kremanın üzerine dizmeye başlıyoruz. Kedi dilleri çok fazla kahve çekerse çok yumuşak olur ki bunu istemeyiz. Kahvenin lezzetini alması ama sertliğini koruması lazım. Zaten kremayla birlikte duracağından kremanın nemini de çekip yumuşayacak. Bunu öngörmemiz gerekiyor. İlk katı tamamladıktan sonra tekrar krema sürüp vişneleri yerleştiriyoruz. Sonra tekrar kedi dili kahve operasyonu yapıp dizmeye devam ediyoruz. En son kremayla üzerini kapatıyoruz ve tatlımızı büyük ölçüde tamamlıyoruz. Hemen servis etmeyin. Bekleyin ki birbirine yabancı içerikler kaynaşsın. Birbirlerini tanısınlar, birbirlerine geçsinler, bütün olsunlar. Servis öncesi yapacağınız tek işlem üzerine kakao serpmek olsun. Çünkü kakaoyu gereğinden önce kremayla buluşturmak kakaonun kararmasına ve kötü bir görüntü oluşturmasına neden olacak. Her şey gibi bunun da bir zamanı var.

İşte bu kadar kolay.

Mutlu yıllar.

Olmazsa Olmaz:

Krema; 400gr Mascarpone peyniri, 200gr Labne peyniri, 100gr Krema, 100gr Şeker.

Hamuru; Yaklaşık 1 paket Kedi dili, Ortalama 5 Kişilik Sütlü, Az Şekerli Kahve

Ayrıca; Vişne

İsteğe bağlı; Beyaz Şarap, Baileys, Yarım Vanilya Çubuğu

Check Also

Kış Çorbası: Rosto Balkabağı

Kış ayları geldi. Uzun zamandır rengini unutturan balkabağı yeniden ortaya çıktı. Rengini diyorum çünkü çekirdekleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir