Yazmak Lazım

Uzun zaman oldu. Sonbahardı en son yazdığımda. Sonrası yok. Çünkü açıkçası insan askerde pek gastronomi üzerine düşünemiyor. Ekmekle makarna, ekmekle pilav, ekmekle ekmek yiyerek yaşayan bir insandan yemek üzerine yazmasını beklemek de zor zaten. Ne yazılır ki? Pilav lapa olmuş ama ondaki yumuşaklığı ekmeğin çıtırlığı dengelemiş mi mesela? Olabilirdi ama yapmadım.

Döndüm sonra. Birkaç kitap aldım. Birkaç kitap okudum. Yeni aldıklarım değildi ama okuduklarım. Sonra online bir ders aldım gastronomi bilimi üzerine. Yeni şeyler öğrendim mutfağa dair. Heyecanlanıyorum zaten böyle olduğunda, paylaşmak istiyorum. Yeniden yazmaya başlayacak olmamın sebebi de bu zaten. Anlamlandırmak bendekileri. Sadece bende kalsalar bir zaman sonra ölürler çünkü, paylaşılırlarsa büyürler.

Şimdi bir yandan bazı bilimsel gerçekleri kendimce yorumlamaya ve pratik mutfak için anlamlandırmaya çalışırken, bir yandan da Niki Segnit’in dahiyane eseri “The Flavour Thesaurus”daki ilgimi çeken lezzet eşleştirmelerini sizlerle paylaşıyor olacağım. Ancak ikincisi için yazarın onayını bekliyorum.

Aslında hep uzak durdum, pek bulaşmak istemedim ama edindiğimiz bilgileri bazı tarifler üzerinde uygulayıp sonuçlarını görmenin de iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Yani bu da yeni dönemde yapılacaklar listesinde.

Sonuç olarak daha aktif ve daha doyurucu bir içerikle devam etsin istiyorum Mutfakoloji. Bunun için de fırsat buldukça güncellemeye çalışacağım. Şimdilik benden bu kadar. Ama geri geleceğim. Pek yakında..

Erman

Check Also

Yeni Bir Serüven

Uzun zamandır direniyor söylemek istediklerim. Yazmak istiyorum ama düşünceler dönüşmüyor satırlara. Bu yüzden ilk kez …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir