Şarapçı Şarap Şarap

Şarap tarih boyunca türlü kültürler tarafından tüketilmiş eşşiz bir içki. Avrupa’da zamanında bir seçkinlik göstergesi olarak kabul edilen şarap, insan sağlığına katkısı ve hatta din ile olan bağlantısıyla da kendinden söz ettirmiş. Üretimi ise başta Fransa olmak üzere Avrupa kıtasındaki bağlarda başlamış ve zamanla tüm dünyaya yayılmış. Peki bu bağların özelliklerinin şarap yapımındaki etkisi ne? Kaliteli şaraplar nasıl topraklarda yetişiyor?

Şarap üreticileri, üzümleri yetiştirecekleri toprakları seçerken meyvelerin oluşumunu, fermantasyon için şeker birikimini ve aroma gelişimini göz önüne alırlar. Üzümlerin şiddetli sonbahar koşullarına maruz kalmadan olgunlaşmaları için güneş ışığını optimum şekilde almaları gerektiğini de hesaba katarlar. Kaliteli şarap üzümleri için bağların bulunduğu toprakların düzenli bir şekilde su alması ve sadece ılıman bir kuraklığa maruz kalması da gerekmektedir. Çünkü toprakların suyla beslenme durumu, üzümlerin oluşumuyla olgunlaşması arasında geçen zamanın belirlenmesinde büyük rol oynar. Ayrıca, topraklar bahar aylarında ne kadar çabuk ısınırsa üzümler de bir o kadar önce olgunlaşır ve üzümlerin üretildiği alan yani başka bir adıyla terroir de bir o kadar verimli hale gelir. En güzel şaraplar da bu terroirlerden çıkar. Fransa’da bulunan Alsace bölgesi başta olmak üzere Bordeaux ve Loire Valley de önemli üretim alanları içindedir.

Tabi şarabı yapmak yetmiyor, tatmak da lazım. Günümüzde şarap yapımıyla ilgili birçok araştırma ve bilgiye sahip olmamıza rağmen şarabın tadımı sırasında oluşan olaylar hakkında fazla bir şey bilemiyoruz. Yani bilemiyorduk desek belki daha doğru çünkü son yapılan araştırmalar bize konu hakkında ufak da olsa bir şeyler anlatıyor. Bunu da çok bilinen ve sevilerek tüketilen bir şarap türü olan Sauvignon Blanc ile yapıyor. Yapılan araştırmalar Sauvignon Blanc üzümünden elde edilen şarapların içindeki önemli aromatik moleküllerin etkisini yalnızca ağzımızda bulunan salyanın içindeki enzimlerle etkileşerek gösterebildiğini ortaya çıkardı. Böylece, şarabın aromasının ve buna paralel olarak lezzetinin tam olarak kavranması için bir süre beklenmesi gerektiği bulundu. Bu süre içerisinde salyada bulunan enzimler şaraba karakteristik lezzetini veren moleküllerin içindeki sisteini -ki bu bir çeşit aminoasit- sülfürden ayırıyor. Bu olay ayrıca şarabın ağzımızda bıraktığı hissin uzunluğunu da belirliyor. Çoğu Bordeaux şarabı bu hissi birkaç saniye verebilirken, bazı ender şaraplar kendini yenileme özelliğine sahip de olabiliyor. Yani şarabın ağızda bıraktığı his bir süre devam ediyor, sonra kayboluyor, bir süre sonra geri geliyor. Bunların temeli ise hep Sauvignon Blanc’ta bulunan sülfüre dayanıyor. Tabi bu sülfürün içinde bulunduğu molekülün yapısına da bağlı. Doğru şekilde mayalandırılan şarabın aromatik potansiyeli gözle görülür şekilde artıyor. Ayrıca mayalandırma sürecinde şaraptaki aromanın yoğunluğunu şekillendirmek de mümkün olabiliyor. Son olarak da şaraba keskinlik veren önemli bir madde olan tanenden (tannin) bahsedelim. Tanenler özellikle genç şaraplarda daha yoğun olurlar ve şaraba karakteristik bir kiremit rengi, pürüzsüz bir tat ve güçlü bir aroma kazandırırlar. Zaman içerisinde ise keskinliklerini kaybedip yumuşamaya başladıkları söylenir. Yani, tanenin şaraba verdiği keskinliği en iyi genç şarapları içtiğimizde anlayabiliriz. Tanenler, ağzımızdaki salyanın içinde bulunan kayganlaştırıcı proteinleri yeniden şekillendirerek onların asli görevlerini yapmalarını engellerler. Bu nedenle bu tür bol tanenli şarapları içtiğimizde ağzımızın tamamını kaplayan bir kuruluk hissiyle karşı karşıya kalırız.

Check Also

Kahve Molası

Popüler bir kahve dükkanında söylenebilecek en talihsiz cümlenin ne olduğunu buldum: Bir kahve alayım!. Çünkü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir