Kış Çorbası: Rosto Balkabağı

Kış ayları geldi. Uzun zamandır rengini unutturan balkabağı yeniden ortaya çıktı. Rengini diyorum çünkü çekirdekleriyle tüm yıl aramızda zaten. Çoğu zaman çitlemek için kullansak da, ilk tarifim Granola’nın içerisinde de kendisine yer bulmuştu. Gayet de güzel olmuştu.

Biz genellikle balkabağını tatlı ürünler yaparken kullanıyoruz. Kabak tatlımız oldukça popüler. Batı dünyasının da balkabaklı turtası. Onlar ayrıca Ekim ayının son gününde kutladıkları “Cadılar Bayramı” için balkabağını oymayı da tercih ediyorlar. Her ne kadar yenemese de, tonlarcası ziyan olsa da, insanları yakınlaştırdığı yadsınamaz bir gerçek. Belki de asıl önemli olan bu.

Ben bu sefer balkabağını çorba yapmak için kullandım. Kendine has aromasını, hafif tatlılığını, güzel rengini; yine kış aylarında bolca tüketilen taze zencefil ile zenginleştirdim. Lezzetini ve kıvamını Hindistan cevizi sütüyle dengeledim. Soğuk kış günlerinde sıcak sıcak içilesi oldu. Hadi gelin, başlayalım.

Balkabağını bütün alıp evde kesmek için testere sahibi olmanız gerekiyor. Hatta sahip olmanız yetmiyor, bir de onu düzgün bir şekilde kullanabilmeniz lazım. Ve tüm bu kesim operasyonundan sağlıklı bir şekilde çıkabilmeniz. Hiç gerek yok. Nereden alıyorsanız orada kestirin. Tertemiz. Kullanacağınız kadarını alın. Ben kabuklarıyla birlikte 1,5kg eden bir paket aldım.

Tarifin en önemli özelliklerinden biri, balkabaklarının rosto edilmesi. Biraz zeytinyağı, tuz ve karabiber takviyesiyle 200 derecelik fırında dış yüzeyi bir miktar karamelize olup, iç yapısı da biraz yumuşayacak kadar pişirdim. Böylece daha güçlü bir lezzet kazanıyor. Dilimlerin kalınlığına göre, pişirirken ne kadar süreye ihtiyacınız olacağı değişebilir. Eğer dış yüzeyi karamelize olmasına rağmen halen yumuşak değilse, dereceyi 170’e çekerek bir süre daha devam edebilirsiniz.

Fırın işlemi bittikten sonra balkabaklarının kabuklarını keserek ayırdım ve elimde yaklaşık 750gr’lık rosto edilmiş balkabağı kaldı. Çorba yapmaya hazırdım. Bir tencereye tereyağı ve zeytinyağını koydum. Tereyağı eridikten sonra küçük küpler haline getirdiğim soğanları ekledim. Bir süre kavurdum. Sonra yine küçük parçalara böldüğüm sarımsakları ve ardından rendelediğim zencefili ilave ettim. İyice yumuşayıp renk alana dek kavurmaya devam ettim. Ocağım bu süre zarfında hep yüksek derecede. Sonra, ana malzeme olan balkabaklarını da tencereye ilave edip soğan, sarımsak ve zencefille harmanladım. Tuz, karabiber ve pul biber ile baharat takviyesini yaptım. Ocağın altını biraz kıstım.

Sıra bu karışımı sıvılaştırmaya geldi. Yaklaşık 1,3kg suyun çorbanın kıvamı için ideal olduğunu düşünüyorum. Tabi çorba kıvamı herkes için farklı olabilir. Bu nedenle daha azla başlayıp sonra miktarını arttırarak kendi zevkinize göre uyarlayabilirsiniz. Malzemeleri iyice yumuşayana kadar pişirdikten sonra blender yardımıyla püreleştirerek çorba haline getirdim. Ardından çorbanın lezzetini tamamlayacak olan Hindistan cevizi sütünü az önce pürüzsüz hale getirdiğim çorbaya ekledim. Biraz karıştırıp kısık ateşte kısa bir süre daha pişirdim. Ocağın altını kapattıktan sonra içine yarım limonun suyunu ekleyip biraz daha ferahlatıcı bir hava kattım. Çorba hazır. Mis gibi.

İstenirse Hindistan cevizi sütü yerine, süt veya krema da konulabilir ama ben farklı bir aromatik olmasını istedim. Bulamazsanız ya da kullanmak istemezseniz onları da kullanabilirsiniz ama tabi ki sonuç farklı olacaktır. Çoğu tarifte havuç da kullanılıyor fakat ben zaten tatlı olan balkabağını daha da tatlılaştırmak istemedim. Servis ederken de üzerine maydanoz ekledim. Taze kişniş de uygun fakat ben kişisel olarak hoşlanmadığım için öyle yapmadım. Seviyorsanız hoş olabilir.

Siz de klasik çorbalardan sıkıldıysanız ve/veya çorba dağarcığınızı genişletip yeni lezzetler denemek istiyorsanız, bu soğuk günlerde içinizi ısıtmanın, balkabağını sevdiklerinizle paylaşmanın vaktidir. 

Olmazsa Olmaz:

7-8 porsiyonluk çorba; 40gr kadar tereyağı, 10gr kadar zeytinyağı, 1 orta boy (yaklaşık 200gr) soğan, 2 büyük diş (yaklaşık 18gr), sarımsak, 25gr kadar soyulmuş taze zencefil, 1,5kg dilimlenmiş balkabağı, 2 çay kaşığı kadar (yaklaşık 10gr)tuz, ½ çay kaşığı kadar (yaklaşık 2gr) karabiber, 1 tutam pul biber, 1,3kg su, 200gr Hindistan cevizi sütü, ½ limon suyu

Rosto için; zeytinyağı, tuz ve karabiber

Üzerine; taze kişniş veya maydanoz

Not: Bu yazı, Mutfağın Şefi dergisi Aralık sayısından alıntıdır.

sayfa - erman girgin-1

Check Also

Serin Serin: Çilekli Donmuş Yoğurt

Uzun zamandır yazmak istiyordum ama vakit olmuyordu demeyeceğim. Yazmak istedim ama yazamadım çünkü yaptığım tarif …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir