Ferah Yaz Salatası: Yeşil Erikli, Semizotlu Kinoa

Uzun zamandır istiyor. Görüştüğümüzde söylüyor, arada hatırlatıyor. Kafaya takmış, alacak bu tarifi. En sonunda, nedense sizlerin pek ilgisini çekmeyen merak edilenler bölümüne de isimsiz notlar bırakmaya başlayınca, artık tamam dedim. Kinoa pişiriyorum.

Cansu’dan bahsediyorum. Instagram hesabımda bu yazının fotoğrafını paylaşırken, tek harfini yanlış yazdığım #hashtag’i bile bulup düzelten amansız takipçim. Respect! Mutfakoloji seninle daha güzel.

Çok zaman önce falafel yazıma esin kaynağı olan vejetaryen arkadaşım Doğaç da bahsetmişti kinoadan. Araştırıp almıştım. Alırken en dikkatimi çeken özelliği; o minik minik, sarı sarı, sevimli tanecikleri değil fiyatı olmuştu. Acaba bunu bırakıp bonfile mi alsam diye düşünmüştüm. Ne de olsa vejetaryen değilim ki! Neyse, sonra kendimi ikna ettim, kasaya doğru ilerledim. Siz siz olun, kasaya geldiğinizde “Ya bu benim değil, karışmış herhalde, kalsın” demek istemiyorsanız, önce fiyatını kontrol edin.

Kinoa, neredeyse hayvansal gıdalarda bulunan besin değerlerine sahip yapısıyla dünyada oldukça popüler. Hatta yaşlandırmayı geciktirici, hastalıkları önleyici etkisi olduğu bile yazılıyor. Açıkçası ben size bu konuda garanti veremem. Belki kinoayı uzun yıllar boyunca sıkça tüketmiş Güney Amerikalı dostlarımıza faydası dokunmuş olabilir ama bende henüz öyle bir etki yaratmadı.

Bir akşam eve gelirken annemi aradım. Aylar önce aldığım kinoanın akıbetini merak ediyordum. Şaşırtıcı bir şekilde hala ev sınırları içerisinde olduğunu söyledi. Bunca zaman bizim mutfakta, başına bir hal gelmeden var olmayı başarması beni cesaretlendirmişti. Sanki evde yeşil erik de vardı, öyle hatırlıyordum. Bu yüzden risk aldım, marketten erik almadım. Yapacağım yemek, kafamda Prison Break’teki Michael’ın hapishaneden kaçış planının parçaları gibi birleşmeye başlamıştı. Mini küpler halinde kesilmiş havuç ve salatalık, ikiye üçe bölünmüş çeri domatesler, tabi ki çekirdeği çıkarılıp kesilmiş yeşil erik, yaprak yaprak ayıklanmış semizotu, ince doğranmış dereotu, maydanoz ve taze soğan kinoayla buluşacaktı. Tahminlerime göre evde bir tek semizotu kesin olarak yoktu. Bu yüzden sadece onu aldım. Eve geldim.

Yanılmamışım. Diğerleri gerçekten vardı. Hemen kinoayı pişirmeye koyuldum. Oran 1’e 2. Ben yaklaşık 125gr kinoa kullandım. Yani 250gr kadar suya ihtiyacım oldu. Bu kadar kinoa 3 kişilik bir salataya yeter. İsterseniz yarım bardağa bir bardak olarak da düşünebilirsiniz. Gerçi o zaman da bardaktan bardağa değişir.

Önce sudan geçirdiğim kinoayı ufak bir tencereye koydum. Üzerine de iki katı miktarda oda sıcaklığındaki suyu. Ocağı açtım. Su kaynayana kadar kapağı kapalı şekilde orta ateşte pişirdim. Su fokurdamaya başlayınca kısık ateşe aldım, bir tutam tuz ekledim ve kinoa suyun çoğunu çekene kadar pişirmeye devam ettim. Bir süre sonra kapağı açtım. Şöyle bir alt üst ettim. Baktım ki suyun çoğu yok olmuş. Ocağın altını kapatıp dinlenmeye bıraktım. Arada yine kapağı açıp karıştırarak havalandırdım.

Başka nasıl yapabilirdim? Yine ufak bir tencereye önce çok az zeytinyağı koyup sonra kinoayı ekleyebilir, böylece kinoayı kavurup cevizimsi aromasının daha güçlü olmasını sağlayabilirdim. Sonrasında üzerine bu kez sıcak su ekleyip aynı pilav yapar gibi kapağını kapatıp pişirebilirdim. Ama tercihim bu sefer daha sade olan versiyonundan yana oldu.

Bu tarifte de aynı rozbifte olduğu gibi gramaj vermeye pek gerek duymuyorum. Zaten çoğunuzda mutfak tartısı da yok. Siz en iyisi, hangi malzemenin öne çıkmasını istiyorsanız ondan daha fazla koyun. Ben; birer havuç ve salatalık, 3-4 çeri domates, 5-6 yeşil erik, büyük bir avuç semizotu ve hepsi büyük bir avuca denk gelecek şekilde, eşit miktarda dereotu, maydanoz ve taze soğan koydum. Sos da oldukça basit. Zeytinyağı, nar ekşisi, limon, tuz ve karabiberi çırpıyoruz. Zeytinyağı göz kararı yarım bardaksa nar ekşisi 3 yemek kaşığı olur, yarım da limon. Bu kadar. İstiyorum ki akşam eve geldiğinizde 15dk içerisinde hazırlayabilin bu salatayı.

Ben sosu hazırlayınca sebzelerle harmanladım. En sonra da dinlendirip soğuttuğum kinoayı ekleyerek karıştırdım. Bitti. Pişmiş kinoa tanelerinin çevrelerinde beyaz halkalar oluşuyor. Çıtır çıtır bir yapıya bürünüyor. Belki de bu sebeple bu salatada daha ferah bir hava hissettim. Sosu da canlı, renkleri de. Tam bir yaz salatası oldu.

Bakalım siz sevecek misiniz?

Olmazsa Olmaz:

Kinoa Salatası; kinoa, havuç, salatalık, çeri domates, yeşil erik, semizotu, dereotu, maydanoz, taze soğan, zeytinyağı, nar ekşisi, limon, tuz, karabiber.

“babychefemir”e not: Merhaba Emir, mesajını aldım, fakat sorularına cevap verebileceğim bir mail adresin yok. Sayfanın en altında yazan mail adresime bir kez daha yazarsan bu işi çözeriz, sevgiler.

Check Also

Kış Çorbası: Rosto Balkabağı

Kış ayları geldi. Uzun zamandır rengini unutturan balkabağı yeniden ortaya çıktı. Rengini diyorum çünkü çekirdekleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir