Milli Pastamız: Hindistan Cevizli, Fındıklı Mozaik

Nedenini şu ana kadar hiç anlayamadım ama ülkemizde mozaik pastaya karşı ayrı bir ilgi var. Bu yüzden, burada olmasaydı olmazdı gibime geldi. Yaptım.

Mozaik pasta dediğimiz aslında yurtdışında “Chocolate Biscuit Cake” olarak bilinen tarifin bir versiyonu. Orada; çikolata, tereyağı ve krema birbirine karıştırılıp bisküvilerle harmanlanıyor. Onu da denedim. Çikolata aşığı biri olmadığımdan mı bilmiyorum ama bana inanılmaz ağır geldi. Bizim sütlü versiyonumuz kesinlikle daha hafif ve lezzetli.

Ben aromasını ve dokusunu sevdiğim için ekstra olarak hindistan cevizi sütü ve hindistan cevizi ekledim. Kakao oranını azaltıp eksikliğini bitter çikolata ile telafi ettim, böylece daha gerçek bir lezzet oldu. Bisküvilerin nispeten sertliği kaybolacağından fındık takviyesiyle ile bir kontrast yaratmak istedim. Petibör bisküvisi yerine lezzetini daha çok sevdiğim bebe bisküvisi kullandım, bu sebeple şeker oranını azalttım. Bu tarifte farklı olarak yapabileceğiniz tek değişiklik, hindistan cevizinden kurtulmak olabilir. Hindistan cevizi sütü yerine de normal süt kullanabilirsiniz. Herkes hindistan cevizi sevmek zorunda değil elbette.

Tarifi uygulamak zor değil. Hindistan cevizi sütünü ocağa alıyoruz. Kısık ateşte pişirerek çektiriyoruz yani kıvam almasını sağlıyoruz. Sonrasında tereyağını ekleyip eritiyoruz. Tereyağı eridikten sonra kakao ve pudra şekerini de ilave ediyoruz. Ardından, başka bir kapta çırptığımız yumurtayı temperleyerek ocaktaki karışıma ekliyoruz.

Daha önceki yazılarımın birinde de bahsettiğim temperleme, birbirinden farklı iki malzemenin sıcaklığını dengeleme mantığına dayanıyor. Bu durum, özellikle yumurta konusunda çok önemli çünkü yumurta yüksek sıcaklıklarla direk temas ettiğinde aniden pişebiliyor. Böylece eklendiği karışımı kıvamlaştırma ve zenginleştirme görevini yerine getiremiyor. Daha da önemlisi, yaptığınız her neyse yumurta kokuyor. Geçmiş olsun.

Şöyle yapıyoruz. Önce ocaktaki karışımdan çok az bir miktarı yumurtaya ekleyip karıştırıyoruz. Böylece yumurtanın ısısı kademeli olarak artmaya başlıyor. Sonra biraz daha ekliyoruz. Ardından, az sonra karşılaşacağı ısıya hazırlanan yumurtayı ocaktaki karışıma gönül rahatlığıyla ekleyebiliyoruz. Tabi yine de dikkat etmek lazım, çok yüksek sıcaklıklarda yine de yumurtanın pişme riski ortaya çıkabilir.

Sonrasında önceden parçalara böldüğümüz çikolatayı karışıma ekliyoruz. Çikolata eridikten sonra da hindistan cevizi ve kabaca ikiye böldüğümüz fındığı. Karışımı ocaktan alıyoruz. Biraz soğumasına izin verdikten sonra yine ikiye böldüğümüz bebe bisküvilerini içine atıyoruz. Harmanlıyoruz. Biskivileri çok fazla parçalamamaya özen gösteriyoruz. Sonra isteğe göre kaplara döküyoruz veya streç filme alarak şekillendirip buzluğa atıyoruz. Yaklaşık 1 saat sonra hazır hale geliyor. Ardından buzdolabına da alınabilir ama şunu unutmamak lazım. Tereyağı azaltılmış, sütlü ve çikolatalı bir tarif olduğundan oda sıcaklığında diğerlerine oranla daha hızlı yumuşayacaktır. Dolaptan çıkarıldıktan sonra hızlı tüketilmesi daha uygun.

Zaten kim böyle bir şeyi yemek için bekleyebilir ki?

Olmazsa Olmaz:

Mozaik; 250gr hindistan cevizi sütü veya süt, 300gr bebe bisküvisi, 90gr tereyağı, 10gr kakao, 40gr pudra şekeri, 40gr fındık, 20gr hindistan cevizi, 1 yumurta, 75gr bitter çikolata.

Üzerine; Hindistan Cevizi.

Check Also

Kış Çorbası: Rosto Balkabağı

Kış ayları geldi. Uzun zamandır rengini unutturan balkabağı yeniden ortaya çıktı. Rengini diyorum çünkü çekirdekleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir