Kurabiye Canavarlarına: Yulaflı, Kuru Üzümlü, Fındıklı

Bugünlerde o kadar çok duydum ki mutfağa girmem şart oldu: Kurabiye. Gündeme benim de bir katkım olsun, isteyen kendi kurabiyesini hemen evinde pişirsin istedim. Aslında buraya yazı yazmak öyle sanıldığı kadar hızlı gelişmiyor ama bu çok hızlı olmalıydı. Bugün olmalıydı. Bu yüzden aniden karar verdim, fırından çıktığı gibi fotoğrafladım, sıcağı sıcağına yazıyorum. Benim gibi kek, kurabiye türevlerinden hoşlanmayan biri için bile karşı konulmaz bir şey oldu. Yapmanız lazım. Kesin.

Tarif oldukça pratik. Hazırlamak belki 10 dakika sürer. Fırında da 20 dakika pişince toplam yarım saatte evinizi buram buram sarmaya hazırlar. Peki siz hazır mısınız?

Un, vanilya, kabartma tozu, tuz ve tarçını bir kapta harmanladıktan sonra yulaf ezmesi, kuru üzüm ve yarıya böldüğümüz fındık parçalarıyla karıştırın. Bu işlemin ilk kısmı. Diğer bir kapta da tereyağı ve şekeri kremamsı bir kıvam yakalayana dek çırpın. Ben sabit bir çırpıcım olduğu için oldukça rahattım ama mikserle de son derece kolay olur. Kıvam istediğimiz gibi olunca yumurtayı da ekleyerek çırpmaya devam edin. Yumurta diğer ikiliye karıştığında işlemin ikinci kısmı da tamamdır. Sonrasında unlu karışımla tereyağlı karışımı birbirine yedirin. Homojen bir yapı haline geldiklerinde hamurumuz hazır demektir. Önce top halinde porsiyonluyor, sonra da yassılaştırarak tepsiye diziyoruz. 170 derece fırında yaklaşık 20 dakika piştiğinde altın rengi olacaklar. Şimdi fırından alıp, soğumaya bırakalım.

Fırında dokunup test ettiğinizde çok sert olmayan kurabiyeler, soğuduktan sonra istenilen sertliğe ulaşacaklar. Bunun sebebi kurabiyenizin içindeki tereyağının oda sıcaklığında katı halde olması. Yani tereyağı yeniden oda sıcaklığına geldiğinde yine katılaşacak. Bu yüzden daha da sert olsunlar diye kurabiyeleri fırında gereğinden fazla tutmayın. Yazık olur.

Benim yaptığım tariften piştiğinde yaklaşık 10cm çapında olacak 10 adet kurabiye –batı kültürlerinde yaygın ismiyle cookie- çıkıyor. Yani büyükler. Bir tanesi bir kişiye yeter. Belki de yetmez. Bilemiyorum. Ne kadar seveceğinize bağlı.

Hadi mutfağa.

Olmazsa Olmaz:

Kurabiye; 135gr tereyağı, 120gr şeker, 1 yumurta, 175gr un, 50gr yulaf ezmesi, 80gr kuru üzüm, 30gr fındık, ½ çay kaşığı kadar vanilya, kabartma tozu, tuz ve tarçın.

Check Also

Kış Çorbası: Rosto Balkabağı

Kış ayları geldi. Uzun zamandır rengini unutturan balkabağı yeniden ortaya çıktı. Rengini diyorum çünkü çekirdekleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir