Çikolatanın Peşinde: Ceviz Kreması Dolgulu Brownie

Geçen akşam eve dönerken fark ettim ki uzun zamandır brownie yapmıyorum. E madem olmazsa olmaz tarifler yazıyorum, brownie olmazsa olur mu? Olmaz. Eve yakın bir markete uğrayıp evde olmama ihtimali yüksek olan birkaç malzeme alayım istedim. Öyle ahım şahım şeyler de değil hani: Tereyağı, un, yumurta. Normal evlerde bunlar zaten mutlaka olur. Aslında bizde de olur. Ama ben mutfağa girip bir şeyler yapmaya karar vermeden kısa süre önce ne lazımsa bitmiştir. Tarifte 3 yumurta varsa evde 2 tane kalmıştır. Abartıyorum ama çuvalla alınan un dibi görmüştür. Bir gün önce buzdolabında egemenliğini ilan etmiş tereyağı kendini ani bir kararla imha etmiştir. Bu değişmez. Mutlaka bir şeyler hep eksiktir!

Evde zaten daha önceden kuvertür şeklinde aldığım %55 ve %35’lik çikolatalarım vardı. Az önce bahsettiğim yüzdeler çikolataların içindeki kuru kakao maddesi oranı. %55, bir çikolatayı bitter seviyesine getirirken, %35 ancak sütlü kıvamda kalmasını sağlıyor. Bu tarifte asıl kullandığımız çikolata bitter. Siz daha yoğun bir çikolata tadı isterseniz daha yüzdeli bir çikolata da kullanabilirsiniz. Bu kuvertür de olabilir, normal de. Kuvertür olarak satılan çikolataların özelliği, içlerinde daha fazla kakao yağı olmasından ötürü eritildiklerinde daha akışkan, güzel bir kıvam almalarıdır ve tabi daha büyük miktarlarda satılırlar. Hangisini isterseniz o olsun.

Çikolata hazır. Tereyağı, un, yumurta da tamam. Şeker lazım. Sağ olsun o beni terk etmemiş, evde yeteri kadar var. Tuz da vefakar çıktı, sanırım şanslı günümdeyim. E zaten bu kadar. Brownie dediğimiz şey de bir çeşit kek değil mi zaten? Abartılacak bir şey kesinlikle yok.

Sonra annem geldi. “Ceviz de koy, daha güzel oluyor.” dedi. İstemedim. Kimi brownie’yi sert sever, kimi daha yumuşak. Ben ikinci gruptanım. Her ne kadar çoğu yemekte kontrastı sevsem de brownie’nin içinde çatır çutur parçalar olsun istemiyorum. Bu yüzden bir alternatif arayışına yöneldim. Cevizi krema haline getirip bir katman halinde kekin ortasına yayayım, öyle pişireyim dedim. Bunun için ceviz, krema, mascarpone ve şekeri blender’da çektim. Süt ekleyerek kıvamlandırdım. Oldu. Baya da iyi oldu aslında.

Siz şimdi isterseniz ceviz kremalı, ister sade, ister de cevizli yapabilirsiniz. Bir yanda tereyağı ve çikolatayı bain-marie (benmari) usulü –ocağa koyduğunuz tencerenin içine bir miktar su ekleyip, kaynayan bu suyun buharıyla ısıttığınız bir mayonez tenceresinin içinde- eritirken, diğer yanda yumurta ve şekeri krema kıvamına gelene dek çırpın. Eriyen çikolatayı kademeli olarak yumurta/şeker karışımına yedirdikten sonra unu ve tuzu ekleyin. Sonra da küçük parçalara böldüğünüz az miktarda sütlü çikolatayı karışıma harmanlayın. Böylece piştiğinde brownie’ninizin içinde erimiş çikolata parçaları olacak. Tabi koyup koymamak yine tercih meselesi. Finalde karışımı iki parmak kalınlığında olacak şekilde bir tepsiye döküp 170 derecede yaklaşık 25-30 dakika pişirin. Üzeri ince bir kabuk bağlayacaktır, korkuya gerek yok. Ben kremayı brownie’nin ortasına yayıp öyle pişirdim. Bu tercih, piştikten bir süre sonra kremanın keki fazla yumuşatmasına neden olabiliyor. Siz ilk gruptansanız ve yine de ceviz kremasını denemek isterseniz, piştikten sonra üzerine de sürebilirsiniz.

Budur.

Olmazsa Olmaz:

Brownie; 190gr şeker, 250gr bitter, 75gr sütlü, 150gr tereyağı, 3 yumurta, 100gr un, 1 tutam tuz.

Ceviz Kreması; 120gr ceviz, 50gr krema, 75gr mascarpone, 25gr şeker, 25gr süt.

Check Also

Kış Çorbası: Rosto Balkabağı

Kış ayları geldi. Uzun zamandır rengini unutturan balkabağı yeniden ortaya çıktı. Rengini diyorum çünkü çekirdekleriyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir